ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ ՄԻԱՑՅԱԼ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ
2026 թվականի մայիսի 11-12ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այց է իրականացրել Միացյալ Թագավորություն:
Լոնդոնում ընթացող աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը մայիսի 11-ին այցելել է Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՄԹ Գերագույն դատարանի նախագահ Լորդ Ռիդի և ՄԹ Գերագույն դատարանի փոխնախագահ Լորդ Սեյլսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական իշխանության անկախության ապահովման, դատական առաջնորդության, ինչպես նաև հանրային վստահության պահպանման հիմնարար հարցերը։ Կողմերը կարևորել են սահմանադրական արդարադատության ոլորտում միջազգային համագործակցության շարունակական զարգացումը և փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպման ավարտին ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը և Լորդ Ռիդը հուշանվերներ են փոխանակել: Արման Դիլանյանը գրառում է կատարել ՄԹ Գերագույն դատարանի այցելուների հուշամատյանում:
ՄԹ Գերագույն դատարանում տեղի են ունեցել նաև մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ՝ նվիրված դատական անկախության, դատարանների կառավարման և հանրային հաղորդակցության հարցերին։ Պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Միացյալ Թագավորության Գերագույն դատարանում, ծանոթացել դատարանի գործունեության առանձնահատկություններին, կառուցվածքին և իրավասությանը։ Այնուհետև կայացել է մասնագիտական քննարկում դատարանի հաղորդակցության և արտաքին կապերի ղեկավարության հետ։ Քննարկվել են դատական իշխանության հաղորդակցման ժամանակակից գործիքները, լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի մեխանիզմները, թվային հաղորդակցության ռազմավարությունները, ինչպես նաև հանրային վստահության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը։
ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում հանդիպումներին մասնակցել են ՀՀ ՍԴ դատավորներ Սեդա Սաֆարյանը, Հովակիմ Հովակիմյանը, Արտակ Զեյնալյանը, ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ: Հանդիպումներին մասնակցել են նաև Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը, Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներ, Միացյալ Թագավորության արդարադատության նախարարության պաշտոնյաներ: Այցը կազմակերպվել է Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի շրջանակում։
ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԵՎ ԴԱՏԱՎՈՐՆԵՐԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ ԵՆ ԱՆԳԼԻԱՅԻ ՈՒ ՈՒԵԼՍԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱՎՈՐԻ ՀԵՏ
ՄԹ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը այցելել է Լոնդոնի Արդարադատության Թագավորական դատարաններ, որտեղ տեղի են ունեցել հանդիպումներ Միացյալ Թագավորության բարձր դատական իշխանության ներկայացուցիչների հետ։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, դատավորներ Հովակիմ Հովակիմյանը, Սեդա Սաֆարյանը և Արտակ Զեյնալյանը հանդիպել են Անգլիայի և Ուելսի գլխավոր դատավոր Բարոնուհի Քար օֆ Ուոլթոն-օն-դը-Հիլի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական անկախության երաշխիքները, դատական իշխանության նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդման մեխանիզմները, ինչպես նաև քաղաքական և հանրային զգայունություն ունեցող գործերի քննության առանձնահատկությունները:
Այնուհետև, տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում, որին մասնակցել են Լորդ դատավոր Նյուջին, Լորդ դատավոր Սնոուդենը, դատավորներ Ռոբին Նոուելսը և Սայմոն Փիկեն: Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դատարանների կառավարման, դատական համակարգի արդյունավետության և արդարադատության մատչելիության հարցերին։ Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային մասնագիտական համագործակցության և դատական փորձի փոխանակման կարևորությունը՝ հատկապես սահմանադրական արդարադատության և դատարանների կառավարման ոլորտներում։ Պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Թագավորական դատարաններում, ծանոթացել Անգլիայի և Ուելսի բարձր դատարանների կառուցվածքին, դատարանների զարգացման պատմական առանձնահատկություններին։
ՀՀ ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ՄԻԱՑՅԱԼ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՀՀ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
Լոնդոն՝ աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը մայիսի 12-ին այցելել է ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանատուն: ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելությանը պատվիրակությանը հյուրընկալել է Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանությանը՝ պատվիրակության այցին ցուցաբերված աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով նման այցերի կարևորությունը միջազգային գործընկերային կապերի ամրապնդման տեսանկյունից։
Դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը կարևորել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և Միացյալ Թագավորության դատական հաստատությունների միջև ձևավորված մասնագիտական երկխոսությունը՝ նշելով, որ այն նպաստում է իրավական ինստիտուտների զարգացմանն ու փորձի փոխանակմանը։

РАБОЧИЙ ВИЗИТ В СОЕДИНЕННОЕ КОРОЛЕВСТВО ВЕЛИКОБРИТАНИИ
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ВЕРХОВНОГО СУДА СОЕДИНЕННОГО КОРОЛЕВСТВА
11-12 мая 2026 года делегация во главе с Председателем Конституционного Суда Арманом Диланяном совершила рабочий визит в Соединенное Королевство Великобритании.
В рамках визита 11 мая делегация Конституционного Суда РА посетила Верховный суд Великобритании, где состоялась встреча с Председателем Верховного суда Соединенного Королевства Лордом Ридом и заместителем Председателя Лордом Сейлсом. В ходе встречи обсуждались фундаментальные вопросы обеспечения независимости судебной власти, судебного лидерства, а также сохранения общественного доверия. Стороны подчеркнули важность дальнейшего развития международного сотрудничества в сфере конституционного правосудия и необходимость обмена опытом. В завершение встречи Председатель Конституционного Суда Арман Диланян и Лорд Рид обменялись памятными подарками. Арман Диланян также оставил запись в книге почетных гостей Верховного суда Соединенного Королевства.
В Верховном суде Соединённого Королевства также состоялся ряд встреч высокого уровня, посвященных вопросам независимости судебной власти, управления судами и общественных коммуникаций. Делегация ознакомилась со зданием Верховного суда, особенностями деятельности Суда, его структурой и юрисдикцией. Затем состоялось профессиональное обсуждение с руководством по вопросам коммуникации и внешних связей Суда. В ходе обсуждения были рассмотрены современные инструменты коммуникации судебной власти, механизмы взаимодействия со средствами массовой информации, стратегии цифровой коммуникации, а также программы, реализуемые в целях укрепления общественного доверия.
В составе делегации, возглавляемой Председателем Конституционного Суда РА Арманом Диланяном, во встречах приняли участие судьи Конституционного Суда РА Седа Сафарян, Оваким Овакимян, Артак Зейналян, а также представители Аппарата Конституционного Суда. Во встречах также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Соединённом Королевстве Великобритании Варужан Нерсисян, представители Совета Европы и должностные лица Министерства юстиции Соединенного Королевства. Визит был организован в рамках программы Совета Европы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ И СУДЬИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ВСТРЕТИЛИСЬ С ГЛАВНЫМ СУДЬЕЙ АНГЛИИ И УЭЛЬСА
В рамках рабочего визита в Великобританию делегация Конституционного Суда Республики Армения посетила Королевский Суд Лондона, где состоялись встречи с представителями высшей судебной власти Соединенного Королевства.
Председатель КС РА Арман Диланян и судьи КС РА Оваким Овакимян, Седа Сафарян и Артак Зейналян встретились с Главным судьей Англии и Уэльса Баронессой Сью Карр из Уолтон-он-те-Хилла. В ходе встречи были обсуждены гарантии судебной независимости, механизмы укрепления общественного доверия к судебной власти, а также особенности рассмотрения дел, имеющих политическую и общественную чувствительность.
Далее состоялась встреча в расширенном составе, в которой приняли участие Лорд-судья Ньюджент, Лорд-судья Сноуден, а также судьи Робин Ноуэлс и Саймон Пикен. В ходе обсуждений были затронуты вопросы управления судами, эффективности судебной системы и доступности правосудия. Обе стороны подчеркнули важность международного профессионального сотрудничества и обмена судебным опытом, особенно в сферах конституционного правосудия и управления судами. Делегация совершила экскурсию по Королевскому Суду, ознакомилась со структурой высших судов Англии и Уэльса, а также с историческими особенностями развития судебной системы.
ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ПОСЕТИЛА ПОСОЛЬСТВО АРМЕНИИ В СОЕДИНЕННОМ КОРОЛЕВСТВЕ
В рамках рабочего визита в Лондон делегация Конституционного Суда Республики Армения 12 мая посетила Посольство Республики Армения в Великобритании. На приеме, организованном Посольством, делегацию принял Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужан Нерсессян.
Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян выразил благодарность Посольству за поддержку и сотрудничество, оказанные в рамках визита делегации, подчеркнув важность подобных визитов с точки зрения укрепления международных партнерских связей.
Посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Варужан Нерсесян отметил значимость сложившегося профессионального диалога между Конституционным Судом Республики Армения и судебными учреждениями Соединенного Королевства, подчеркнув, что это способствует развитию правовых институтов и обмену опытом. Председатель Конституционного Суда вручил Чрезвычайному и Полномочному послу Республики Армения памятную медаль Конституционного Суда Республики Армения.